5-963716-1
TE CONNECTIVITY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Connector Type | Connector, PCB, Signal |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 7.5 A |
| ELV | Compliant |
| Gender | Male |
| Insulation Diameter | 1.9 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Mating Tab Width | 640 µm |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Sealable | No |
| Shielding | Unshielded |
| Tab Thickness | 640 µm |
| Termination | Crimp |
| Wire/Cable Gauge | 20 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 590,000
MOQ:10,000
SPQ:10,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 10,000 - 19,999 | $0.084 | |
| 20,000 - 39,999 | $0.081 | |
| 40,000 - 79,999 | $0.079 | |
| 80,000 - | $0.00 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



