0498040.M
LITTELFUSE
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | UL |
| Body Material | Thermoplastic |
| Color | Green |
| Contact Material | Copper |
| Current Rating | 40 A |
| Depth | 12 mm |
| Fuse Current | 40 A |
| Height | 8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Bolt |
| Packaging | Bulk |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 1.398 mΩ |
| Voltage Rating | 32 V |
| Voltage Rating (DC) | 32 V |
| Width | 12 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,000
MOQ:1,000
SPQ:1,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 1,999 | $2.85 | |
| 2,000 - | $2.537 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



