DAC5652IPFBR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73273103
Date Code:24+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs DA converters DAC |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Reference Type | External/Internal |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Differential Output | Yes |
| Settling Time | 20ns(Typ) |
| Number of D/A Converters | 2 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.25/±0.16 |
| Architecture | Current Source |
| Data Interface | Parallel |
| Number of Bits | 10 |
| Product Overview | IC DAC 10BIT A-OUT 48TQFP |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Applications | Catalogue |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 48-TQFP(7x7) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 100
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - | $174.176 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



