MCP6004-E/SL
MICROCHIP
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73268345
Date Code:22/23+
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Linear amps/operational amps/buffer amps |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Voltage - Input Offset | 4.5 mV |
| Voltage - Supply Span (Max) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.8 V |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Current - Output / Channel | 23 mA |
| Current - Supply | 100 μA(x4Channel) |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Number of Circuits | 4 |
| Slew Rate | 0.6 V/μs |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ +125°C(TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 14-SOIC |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,550
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $2.574 | |
| 10,000 - | $2.569 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




