MCP6042-I/SN
MICROCHIP
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73267933
Date Code:22/23+
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Linear amps/operational amps/buffer amps |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Voltage - Input Offset | 3 mV |
| Voltage - Supply Span (Max) | 6 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 1.4 V |
| Current - Input Bias | 1 pA |
| Current - Output / Channel | 20 mA |
| Current - Supply | 600 nA(x2Channel) |
| Gain Bandwidth Product | 14 kHz |
| Number of Circuits | 2 |
| Slew Rate | 0.003 V/μs |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ +85°C(TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-SOIC |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 17,377
MOQ:500
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 500 - 4,999 | $4.484 | |
| 5,000 - | $4.474 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




