TC4405COA
MICROCHIP
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73267310
Date Code:22/23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Projected EOL Date | 2034-01-01 |
| Case/Package | SOIC |
| Country of Assembly | Thailand |
| Country of Fabrication | United States of America |
| Country of Origin | Thailand |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | EAR99 |
| Fall Time | 30 ns |
| HS Code | 8542.39.0090 |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.39.0060 |
| Introduction Date | 2002-01-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | REL (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Power Dissipation | 470 mW |
| Max Supply Current | 4.5 mA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 4.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 470 mW |
| Propagation Delay | 50 ns |
| Radiation Hardening | No |
| Rise Time | 30 ns |
| Turn-On Delay Time | 50 ns |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 136
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $16.165 | |
| 1,000 - 4,999 | $16.137 | |
| 5,000 - | $16.114 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



