LTC1408IUH#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73256606
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | QFN |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Interface | SPI |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Resolution | 1.75 B |
| Sampling Rate | 600 ksps |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 108
MOQ:108
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 108 - | $136.758 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



