PCA9306DTR2G
ON SEMICONDUCTOR
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73256230
Date Code:2020
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Level translators |
| Manufacturer | ON SEMICONDUCTOR |
| Channel Type | Bidirectional |
| Translator Type | Voltage level |
| Output Type | Open drain |
| Voltage - VCCA | 1 V ~ 3.6 V |
| Voltage - VCCB | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Input Signal | CMOS |
| Channels per Circuit | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ +125°C(TA) |
| Features | Automatic Direction Sensing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-TSSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




