VLF302515MT-4R7M
TDK
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73254762
Date Code:2020/2021
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | TDK |
| Series | VLF-MT |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Current Rating (Amps) | 1.95A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.03A |
| Inductance | 4.7 µH |
| Inductance Frequency - Test | 1MHz |
| DC Resistance (DCR) | 90mOhms(Max) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.118"L x 0.098"W(3.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.059" (1.50mm) |
| Material - Core | Ferrite |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



