MIC2026-1YM-TR
MICROCHIP
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73254357
Date Code:202202
Documents
Product Specifications
| Projected EOL Date | 2034-02-18 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Case/Package | SOIC |
| Country of Origin | Malaysia, Thailand |
| Height | 1.73 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Manufacturer Package Identifier | SOICN-8LD-PL-1 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Input Voltage | 5.5 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Pins | 8 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 6 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




