TSRN 1-2450SM
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73253754
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TSRN-1SM |
| Type | Linear Regulator Replacement |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 6.5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 91.5% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | Remote On/Off, OTP, SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.60"L x 0.37"W x 0.29"H(15.2mm x 9.3mm x 7.4mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4,284
MOQ:1
SPQ:10



