TSR 1-2433
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73253674
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TSR 1 |
| Type | Linear Regulator Replacement |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 91% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | L0.46" x W0.30" x H0.40" (11.7mm x 7.5mm x 10.1mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 37,669
MOQ:1
SPQ:10




