TIM 2-2411SM
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73251780
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TIM 2SM |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 400mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 78% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 95°C (With Derating) |
| Features | Remote On/Off, OVP, SCP |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.96"L x 0.57"W x 0.40"H(24.3mm x 14.4mm x 10.2mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 570
MOQ:1
SPQ:10




