TEP 75-2415WI
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73250508
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TEP 75WI |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Current - Output (Max) | 3.2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 87% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 75°C |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 2.40"L x 2.28"W x 0.50"H(61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
| Approval Agency | cURus |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




