TEN 8-2412
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73250074
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TEN 8 |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Current - Output (Max) | 666mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 86% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.26"L x 0.80"W x 0.40"H(32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 992
MOQ:1
SPQ:10




