TBL 015-124
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st73248780
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards Industrial DIN Rail Power Supplies |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TBL |
| Input Type | AC |
| AC Voltage - Input | 85 ~ 264VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Current - Output (Max) | 630mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Power (Watts) | 15W |
| Efficiency | 81% |
| Operating Temperature Range | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Features | Adjustable Output, IP20, Universal Input |
| Applications | Industrial, ITE (Commercial) |
| Size / Dimension | L2.15" x W1.04" x H3.52" (54.5mm x 26.4mm x 89.4mm) |
| Approval Agency | CB, CE, CSAus, cULus, cURus, SIQ |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




