ADUM1201ARZ
ANALOG DEVICES

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st73244781
Date Code:22
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | R |
| Channel Type | Unidirectional |
| Contact Plating | Tin |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Depth | 1.5 mm |
| Isolated Power | No |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Current | 10 µA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Supply Current | 600 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 35 mA |
| Polarity | Bidirectional |
| Propagation Delay | 150 ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 40 ns |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Rise Time | 3 ns |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Type | General Purpose |
| Weight | 540.001716 mg |
| Width | 4 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 54
MOQ:6
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 6 - 59 | $15.427 | |
| 60 - 299 | $15.053 | |
| 300 - 599 | $14.68 | |
| 600 - 2,999 | $14.605 | |
| 3,000 - 5,999 | $14.586 | |
| 6,000 - 11,999 | $14.549 | |
| 12,000 - 23,999 | $14.521 | |
| 24,000 - | $14.502 | |



