UUD1E331MNL1GS
NICHICON
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 330 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Height | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.0076 mm |
| Impedance | 170 mΩ |
| Lead Diameter | 1.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 3.1 mm |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 450 mA |
| Ripple Current (AC) | 450 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 25 V |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 46,000
MOQ:1,000
SPQ:500
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 1,999 | $0.248 | |
| 2,000 - 3,499 | $0.23 | |
| 3,500 - 7,999 | $0.217 | |
| 8,000 - 20,999 | $0.208 | |
| 21,000 - | $0.203 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




