UUD1E101MCL1GS
NICHICON
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 100 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 6.3 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 7.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 7.6962 mm |
| Impedance | 340 mΩ |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.2 mm |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 280 mA |
| Ripple Current (AC) | 280 mA |
| Schedule B | 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 25 V |
| Voltage Rating | 25 V |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Weight | 400.011771 mg |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 6,300
MOQ:1,800
SPQ:900
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,800 - 2,699 | $0.158 | |
| 2,700 - 5,399 | $0.15 | |
| 5,400 - 12,599 | $0.144 | |
| 12,600 - 32,399 | $0.137 | |
| 32,400 - | $0.131 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




