UUD1C151MCL1GS
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 150 µF |
| Case/Package | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 6.3 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 7.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 7.6962 mm |
| Impedance | 340 mΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 24 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 280 mA |
| Ripple Current (AC) | 280 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 28,800
MOQ:1,800
SPQ:900
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,800 - 2,699 | $0.158 | |
| 2,700 - 5,399 | $0.146 | |
| 5,400 - 12,599 | $0.138 | |
| 12,600 - 32,399 | $0.133 | |
| 32,400 - | $0.13 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



