0459.250ER
LITTELFUSE
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68241983
Date Code:15
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, UL |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Color | White |
| Current Rating | 250 mA |
| Depth | 4.32 mm |
| Fuse Current | 250 mA |
| Height | 3.048 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 665 mΩ |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Width | 4.318 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



