0272002.H
LITTELFUSE
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68241819
Date Code:19
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | CSA, UL |
| Case/Package | Radial |
| Current Rating | 2 A |
| Diameter | 5.97 mm |
| Fuse Current | 2 A |
| Height | 7.2898 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Material | Metal |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| REACH SVHC | Unknown |
| Resistance | 42.5 mΩ |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Working Voltage | 125 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



