38213150000
LITTELFUSE
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68241454
Date Code:1512
Documents
Product Specifications
| Approvals | CCC, KTL, SEMKO, UR, VDE |
| Case/Package | Radial |
| Color | Brown |
| Current | 3.15 A |
| Current Rating | 3.15 A |
| Diameter | 8.5 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Fuse Current | 3.15 A |
| Height | 8 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Power Dissipation | 900 W |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 17.6 mΩ |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Working Voltage | 250 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




