UWT1C100MCL1GB
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 10 µF |
| Case/Package | Radial |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 4 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 20 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 3.9878 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 1000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 18 mA |
| Ripple Current (AC) | 18 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|85 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 16 V |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $23.402 | |
| 10 - 49 | $19.684 | |
| 50 - 99 | $18.94 | |
| 100 - 499 | $18.383 | |
| 500 - 999 | $18.011 | |
| 1,000 - 1,999 | $17.936 | |
| 2,000 - 3,999 | $17.881 | |
| 4,000 - | $17.853 | |



