PCF1C151MCL1GS
NICHICON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 150 µF |
| Case/Package | Radial |
| Dissipation Factor | 0.12 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mΩ |
| Height - Seated (Max) | 8.001 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 480 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 3.5 A |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|85 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 565
MOQ:103
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 103 - 408 | $0.719 | |
| 409 - | $0.609 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



