R5F211B4SP#U0
RENESAS
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Micro controllers |
| Manufacturer | RENESAS |
| Series | R8C/1x/1B |
| Core Processor | R8C |
| Core Size | 16-bit |
| Speed | 20 MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 16KB(16K x 8) |
| Number of I/O | 13 |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Peripherals | Led, Por, Voltage Detection, Wdt |
| Connectivity | I2C, SIO, SSU, UART/USART |
| Oscillator Type | Internal |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 85°C(TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 20-LSSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 42,000
MOQ:2,000
SPQ:2,000



