TPS62111RSAR
Texas Instruments

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68231459
Date Code:17
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Power regulators -DC/DC switching regulators |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Max) | 17 V |
| Voltage - Input (Min) | 3.1 V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3 V |
| Current - Output | 1.5 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Product Overview | IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16QFN |
| Function | Step-down (Buck) |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-QFN(4x4) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,289
MOQ:19
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 19 - 189 | $4.933 | |
| 190 - 949 | $4.824 | |
| 950 - 1,899 | $4.75 | |
| 1,900 - 9,499 | $4.694 | |
| 9,500 - 18,999 | $4.667 | |
| 19,000 - 37,999 | $4.656 | |
| 38,000 - 75,999 | $4.649 | |
| 76,000 - | $4.644 | |



