RC1206JR-0710KL
YAGEO

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68231373
Date Code:17
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | 1206 |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Composition | Thick Film |
| Depth | 1.6 mm |
| Height | 550 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Rating | 250 mW |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 10 kΩ |
| Schedule B | 8533210045, 8533210045|8533210045, 8533210045|8533210045|8533210045, 8533210045|8533210045|8533210045|8533210045 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Width | 1.6 mm |
| Working Voltage | 200 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 625
MOQ:625
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 625 - 6,249 | $0.148 | |
| 6,250 - 31,249 | $0.145 | |
| 31,250 - 62,499 | $0.14 | |
| 62,500 - 312,499 | $0.14 | |
| 312,500 - 624,999 | $0.14 | |
| 625,000 - 1,249,999 | $0.139 | |
| 1,250,000 - | $0.139 | |
| - | - | |



