MPZ1608S601ATA00
TDK

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68231262
Date Code:19
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Depth | 800 µm |
| Height | 950 µm |
| Impedance | 600 Ω |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max DC Current | 1 A |
| Max Length | 1.75 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Width | 950 µm |
| Min Length | 1.45 mm |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Width | 650 µm |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 150 mΩ |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Schedule B | 8504500000, 8504500000|8504500000|8504500000|8504500000|8504500000 |
| Series Resistance | 150 mΩ |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Tolerance | 25 % |
| Weight | 2.012816 mg |
| Width | 800 µm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 427
MOQ:427
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 427 - 4,269 | $0.218 | |
| 4,270 - 21,349 | $0.216 | |
| 21,350 - 42,699 | $0.21 | |
| 42,700 - 213,499 | $0.206 | |
| 213,500 - 426,999 | $0.205 | |
| 427,000 - 853,999 | $0.205 | |
| 854,000 - | $0.204 | |
| - | - | |



