TXN 50-124
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68178328
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards AC/DC converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TXN50 (50W) |
| Type | With cover |
| Voltage - Input | 90 ~ 264VAC, 140 ~ 340VDC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Number of Outputs | 100% |
| Power (Watts) | 50W |
| Efficiency | 85% |
| Operating Temperature Range | -30°C ~ 70°C |
| Applications | ITE (commercial) |
| Mounting Type | Chassis mount |
| Size / Dimension | L3.90" x W3.23" x H1.18" (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm) |
| Approval Agency | CB, cURus |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 12
MOQ:4
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4 - 39 | $20.514 | |
| 40 - 199 | $20.233 | |
| 200 - 399 | $19.672 | |
| 400 - 1,999 | $19.299 | |
| 2,000 - 3,999 | $19.252 | |
| 4,000 - 7,999 | $19.224 | |
| 8,000 - 15,999 | $19.168 | |
| 16,000 - | $19.14 | |



