TXN 100-112
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68178323
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards AC/DC converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TXN100 (100W) |
| Type | With cover |
| Voltage - Input | 90 ~ 264VAC, 140 ~ 340VDC |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Current - Output 1 | 8.4A |
| Number of Outputs | 100% |
| Power (Watts) | 100W |
| Efficiency | 85% |
| Operating Temperature Range | -30°C ~ 70°C |
| Applications | ITE (commercial) |
| Mounting Type | Chassis mount |
| Size / Dimension | L5.08" x W3.82" x H1.18" (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm) |
| Approval Agency | CB, cURus |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 8
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $32.597 | |
| 30 - 149 | $32.13 | |
| 150 - 299 | $31.85 | |
| 300 - 1,499 | $31.289 | |
| 1,500 - 2,999 | $30.915 | |
| 3,000 - 5,999 | $30.84 | |
| 6,000 - 11,999 | $30.784 | |
| 12,000 - | $30.747 | |



