LTC6090CS8E-5#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
COO:MY
CoreStaff Part Number:st68153291
Date Code:2023+
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Linear amps/operational amps/buffer amps |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Voltage - Input Offset | 330 μV |
| Voltage - Supply Span (Max) | 140 V |
| Voltage - Supply Span (Min) | 9.5 V |
| Current - Input Bias | 3 pA |
| Current - Output / Channel | 90 mA |
| Current - Supply | 2.8 mA |
| Gain Bandwidth Product | 24 MHz |
| Number of Circuits | 1 |
| Slew Rate | 37 V/μs |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ +70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-SOIC (0.154"/3.90mmW) Exposed Pad |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 78
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 4 | $12.40 | |
| 5 - 9 | $8.614 | |
| 10 - 29 | $8.008 | |
| 30 - 49 | $7.605 | |
| 50 - 59 | $7.524 | |
| 60 - 99 | $7.504 | |
| 100 - 199 | $7.464 | |
| 200 - | $7.433 | |




