UUX1C331MNL1GS
NICHICON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68153265
Date Code:2019+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 330 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 10 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.4902 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 441 mA |
| Ripple Current (AC) | 441 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 323
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 49 | $0.368 | |
| 50 - 99 | $0.341 | |
| 100 - 299 | $0.28 | |
| 300 - 499 | $0.24 | |
| 500 - 999 | $0.232 | |
| 1,000 - 3,999 | $0.226 | |
| 4,000 - 4,999 | $0.221 | |
| 5,000 - | $0.221 | |



