LT3479EFE#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68149644
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Efficiency | 89 % |
| Height | 1.1 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Duty Cycle | 93 % |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 16 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 42 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Switching Frequency | 3.5 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3,590
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $18.421 | |
| 1,000 - 4,999 | $18.393 | |
| 5,000 - | $18.371 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



