LTC4415EMSE#TRPBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68140553
Date Code:20+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs OR controller/ideal diodes |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Series | PowerPath? |
| Type | Source Selector Switch |
| FET Type | P-Channel |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 5.5V |
| Current - Output (Max) | 4.0A |
| Current - Supply | 44 μA |
| Ratio - Input:Output | 2:02 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Product Overview | IC OR CTRLR SRC SELECT 16MSOP |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C |
| Applications | Battery Backup/High Current Switch |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-MSOP-EP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,397
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $13.373 | |
| 1,000 - 4,999 | $13.345 | |
| 5,000 - | $13.323 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



