LT1963EQ-3.3#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68140310
Date Code:21+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | TO-263-6 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 1.6 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 5 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000 |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 5,600
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $11.982 | |
| 1,000 - 4,999 | $11.954 | |
| 5,000 - | $11.932 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



