UCD1C152MNQ1MS
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68122409
Date Code:21
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1.5 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 12.5 mm |
| Dissipation Factor | 0.16 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 13.5 mm |
| Height - Seated (Max) | 14.5034 mm |
| Impedance | 80 mΩ |
| Leakage Current | 240 µA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.1 A |
| Ripple Current (AC) | 1.1 A |
| Schedule B | 8532220020 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 16 V |
| Voltage Rating | 16 V |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 200
MOQ:35
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 35 - 349 | $2.711 | |
| 350 - 1,749 | $2.663 | |
| 1,750 - 3,499 | $2.607 | |
| 3,500 - 17,499 | $2.579 | |
| 17,500 - 34,999 | $2.57 | |
| 35,000 - 69,999 | $2.567 | |
| 70,000 - 139,999 | $2.562 | |
| 140,000 - | $2.554 | |




