50079-8100
MOLEX
Documents
Product Specifications
| China RoHS | Compliant |
| Connector Type | Connector, Crimp, PCB, Signal, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Country of Origin | US |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 1.35 mm |
| Gender | Female |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Height | 1.62 mm |
| Insulation | Non-Insulated |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Tin |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Yes |
| Schedule B | 8536695050, 8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|8536695050|85 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Wire/Cable Gauge | 28 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 28 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 26,591
MOQ:1,937
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,937 - 19,369 | $0.078 | |
| 19,370 - 96,849 | $0.076 | |
| 96,850 - 193,699 | $0.076 | |
| 193,700 - 968,499 | $0.076 | |
| 968,500 - 1,936,999 | $0.076 | |
| 1,937,000 - | $0.075 | |
| - | - | |
| - | - | |




