19011-0036
MOLEX
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Body Material | Brass |
| Body Plating | Tin |
| China RoHS | Compliant |
| Color | Red |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Country of Origin | US |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Glow Wire Compliant | Non-compliant |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | PVC |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 5 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Plating | Tin |
| REACH SVHC | Yes |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Wire/Cable Gauge | 18 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 500
MOQ:500
SPQ:500
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 500 - 4,999 | $0.534 | |
| 5,000 - 24,999 | $0.529 | |
| 25,000 - 49,999 | $0.524 | |
| 50,000 - 249,999 | $0.524 | |
| 250,000 - | $0.523 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



