R5F100LFGFB#10
RENESAS
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| ADC Channels (Resolution) | 12-Ch 10-Bit |
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | RL78 |
| Data Bus Width | 16 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991.a.2 |
| EEPROM Memory Size | 8 kB |
| Part Family | RL78 |
| Flash Memory Size | 96 kB |
| Height | 1.7 mm |
| Height - Seated (Max) | 1.7 mm |
| Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code | 8542.31.0001 |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Introduction Date | 2020-07-31 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Frequency | 20 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Current | 9.2 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | FLASH |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| MSL | 3 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 3 |
| Number of Pins | 64 |
| Number of Terminals | 64 |
| Number of Timers/Counters | 9 |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Part Group | RL78/G13 |
| Peripherals | POR, WDT |
| Pitch | 500 µm |
| RAM Size | 8 kB |
| REACH SVHC | Yes |
| Part Series | RL78/G1x |
| Terminal Pitch | 500 µm |
| Width | 10 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 82,560
MOQ:1,280
SPQ:1,280
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,280 - 12,799 | $2.228 | |
| 12,800 - | $2.223 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



