R5F10368ASP#55
RENESAS
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | LSSOP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | RL78 |
| Data Bus Width | 16 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991 |
| Part Family | RL78 |
| Flash Memory Size | 8 kB |
| Frequency | 24 MHz |
| Height | 1.45 mm |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Frequency | 24 MHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Part Group | RL78/G12 |
| Pitch | 650 µm |
| RAM Size | 768 B |
| Part Series | RL78/G1x |
| Width | 4 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 30,000
MOQ:4,000
SPQ:4,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4,000 - 39,999 | $1.41 | |
| 40,000 - | $1.408 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



