LTC3608EWKG#PBF
ANALOG DEVICES
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st68021493
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Height | 1 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 years ago) |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 18 V |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 600 mV |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 52 |
| Output Current | 8 A |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Packaging | Cut Tape |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|85 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Buck |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 69
MOQ:69
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 69 - 689 | $55.099 | |
| 690 - | $55.026 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



