LMZ14203TZ-ADJ/NOPB
Texas Instruments
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Depth | 9.85 mm |
| Efficiency | 90 % |
| Features | UVLO |
| Height | 4.8 mm |
| Isolation | Non-Isolated |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 6 V |
| Max Power Dissipation | 18 W |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 7 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 6 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Thickness | 4.57 mm |
| Topology | Buck |
| Voltage - Output 1 | 6 V |
| Width | 9.85 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 274
MOQ:4
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4 - 4 | $20.50 | |
| 5 - 24 | $15.442 | |
| 25 - 55 | $12.673 | |
| 56 - 118 | $11.596 | |
| 119 - 247 | $11.067 | |
| 248 - | $10.373 | |
| - | - | |
| - | - | |



