XJ8A-0211
OMRON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67953145
Date Code:22+
Documents
Product Specifications
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Current Rating | 2 A |
| Depth | 4.4 mm |
| Height | 4.3942 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polybutylene |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage Rating | 300 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 6,039
MOQ:3,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3,000 - 29,999 | $0.354 | |
| 30,000 - 149,999 | $0.353 | |
| 150,000 - 299,999 | $0.353 | |
| 300,000 - | $0.352 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




