UPJ1H102MHD6
NICHICON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67952120
Date Code:21+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1 mF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 18 mm |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Height | 25 mm |
| Height - Seated (Max) | 26.4922 mm |
| Impedance | 36 mΩ |
| Lead Diameter | 800 µm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Leakage Current | 1.5 mA |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 1.73 A |
| Ripple Current (AC) | 1.73 A |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 9,650
MOQ:900
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 900 - 8,999 | $1.932 | |
| 9,000 - | $1.927 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



