UCW1H101MNL1GS
NICHICON
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67951848
Date Code:25+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 100 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 8 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Features | General Purpose |
| Height | 10 mm |
| Height - Seated (Max) | 10.0076 mm |
| Impedance | 530 mΩ |
| Leakage Current | 50 µA |
| Life (Hours) | 7000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | PCB , Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Ripple Current | 175 mA |
| Ripple Current (AC) | 350 mA |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|85 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Width | 8.3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 223
MOQ:223
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 223 - 2,229 | $0.816 | |
| 2,230 - 11,149 | $0.81 | |
| 11,150 - 22,299 | $0.803 | |
| 22,300 - 111,499 | $0.797 | |
| 111,500 - 222,999 | $0.794 | |
| 223,000 - 445,999 | $0.792 | |
| 446,000 - | $0.792 | |
| - | - | |



