TPS7A4700RGWR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67951269
Date Code:26+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Accuracy | 1 % |
| Case/Package | VQFN |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 307 mV |
| Height | 1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 20.5 V |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Min Current Limit | 1 A |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.4 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 20 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 580 µA |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 5 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,582
MOQ:250
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 250 - 2,499 | $4.847 | |
| 2,500 - 12,499 | $4.836 | |
| 12,500 - | $4.827 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



