TPS40210DGQR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67950680
Date Code:23+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Duty Cycle | 95 % |
| Height | 1.1 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 month ago) |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Input Voltage | 52 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Output Voltage | 260 V |
| Max Supply Voltage | 52 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Pins | 10 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 260 V |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8542390000, 8542390000|8542390000|8542390000|8542390000|8542390000 |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Thickness | 1.02 mm |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Weight | 23.501755 mg |
| Width | 3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 19,700
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $0.909 | |
| 10,000 - 49,999 | $0.904 | |
| 50,000 - | $0.903 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



