TPS2814PWR
Texas Instruments
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67950588
Date Code:22+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Gate Drivers |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Channel Type | Synchronous |
| Input Type | Inverting/Non-Inverting |
| Driven Configuration | Low Side |
| Voltage - Supply | 4V ~ 14V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1V/4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 2A/2A |
| Rise / Fall Time (Typ) | 14ns/15ns |
| Number of Drivers | 2 |
| Product Overview | IC GATE DRVR LOW-SIDE 8TSSOP |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C(TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-TSSOP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3,000
MOQ:100
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 100 - | $417.034 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



