TMA84S-L
SANKEN
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st67949418
Date Code:14+
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Discrete semiconductors TRIACs |
| Manufacturer | SANKEN |
| Triac Type | Standard |
| Voltage - Off State | 400 V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 8.0A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 30 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 80A/84A |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 125°C(TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | TO-220F |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 5,347
MOQ:1,000
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 9,999 | $1.269 | |
| 10,000 - | $1.265 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



